Meldunek z Pawiaka – Zygmunt Śliwicki

Pawiak czyli więzienie na ulicy Pawiej w Warszawie był miejscem, które budziło strach w każdym mieszkańcu okupowanej stolicy. Nazywane było przedsionkiem śmierci, ponieważ z Pawiaka raczej się nie wracało, ewentualnie można było wyjechać stamtąd transportem do obozu koncentracyjnego.


Autor pokusił się w tej książce o prawdziwy, szczegółowy “meldunek” tak jak ujął to w tytule. 
Zygmunt Śliwicki został aresztowany w roku 1940, Pawiak opuścił dopiero przed samym wybuchem Powstania Warszawskiego, w roku 1944. Z zawodu lekarz, pełnił na Pawiaku swoją funkcję, co pozwalało mu na niesienie pomocy więźniom w gorszej od niego samego sytuacji. Zygmunt Śliwicki był również jednym z członków siatki konspiracyjnej Pawiaka. 
W swoim “Meldunku:” bardzo dokładnie opisuje jej działanie i zasługi swoich kolegów po fachu. 
Również wielkie brawo dla autora za to, że pokusił się o stworzenie listy więźniów Pawiaka. Wykonał bardzo dobrą, kronikarską robotę. 

Zatem, dla tych, którzy interesują się tematem II Wojny Światowej książka bardzo ciekawa, wnosząca dużo ciekawych szczegółów, relacjonowanych z pierwszej ręki. 

Poza tym, fani serialu “Czas honoru” odnajdą w relacji Śliwickiego kilka wątków z odcinków I sezonu, np. wątek związany z postacią Karola Ryszkowskiego.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *