Magiczne drzewo – Andrzej Maleszka

Dziś Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, obchodzony corocznie 2 kwietnia, bo właśnie w tym dniu urodził się Hans Christian Andersen. I chociaż w tym roku wszystkie obchody tego święta z konieczności przeniosły się do Internetu, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy poświęcili dziś trochę naszego czasu literaturze dla dzieci.

Dziś o pewnej serii, która sprawiła, że mój syn stał się czytelnikiem. Takim z krwi i kości, który nie może się doczekać, aby dowiedzieć się jak się histroria kończy, co celebruje codzienne czytanie i po skończeniu jednego tomu natychmiast biegnie do biblioteki po kolejną część historii.

A zaczęło się od lektury szkolnej… Któregoś dnia syn przyszedł do mnie mówiąc, że w szkolnej bibliotece nie ma lektury, którą ma przeczytać i że musimy wybrać się do miejskiej biblioteki, aby ją wypożyczyć. Zapytałam jaka to lektura, myśląc że poda mi tytuł np. którejś z nowel Bolesława Prusa. Usłyszawszy “Magiczne drzewo. Czerwone krzesło” Andrzeja Maleszki popatrzyłam na syna okrągłymi ze zdziwienia oczami. Nie znalam tego autora. Młody, rezolutny człowiek skomentował wówczas “Jak to mamo, przecież jesteś Molą Książową…”

Mola Książkowa z wiekiem, i z każdą przeczytaną książką uzmysławia sobie, jak mało jeszcze wie, i jak wielu książek jeszcze nie czytała. Zatem z pokorą udaliśmy się do biblioteki i wypożyczyliśmy “Magiczne Drzewo. Czerwone krzesło”. Tak zaczęła się nasza wspólna przygoda czytelnicza. Piszę “wspólna” bo zawsze po skończeniu lektury syn daje mi do przeczytania kolejne cześci “Magicznego drzewa”, a potem dzielimy się spostrzeżeniemia i wymieniami opiniami. Taki nasz mały, prywatny klub czytelniczy…

“Magiczne drzewo” to seria jedenastu książek dla dzieci. Elementem łączącym wszystkie tomy są przedmioty wykonane z pewnego starego dębu, który został powalony pewnego lata przez straszną burzę. Drzewo zostało pociete w tartaku i wykonano z niego wiele przedmiotów. Nikt jednak nie wiedział, że było to niezwykłe, magiczne drzewo, w którym zaklęta była wielka moc. “Czerwone krzesło” też było wykonane z tego drewna. Trafiło do chłopca, Kukiego i jego rodzeństwa. Dzieci szybko zorientowały się, że krzesło spełnia życzenia tego, kto na nim siedzi. Wprawdzie przez to wpadli w niemałe tarapaty, bo przypadkiem czar padł na ich rodziców. Jednak po przeżyciu wszystkich perypetii krzesło zostało w rodzinie Kukiego … 

I jak się domyślacie, Drodzy Czytelnicy, nie był to koniec czarów… W kolejnych tomach serii zaś pojawiają się też inne przedmioty zrobione z magicznego dębu.

Jesteśmy ciągle w trakcie czytania, gdyż na razie nie możemy wypożywczyć w bibliotece kolejnych części. Poniżej znajdziecie spis wszystkich tytułów, z krótkim opisem tych, które już czytaliśmy:

 • Magiczne drzewo. Czerwone Krzesło – część pierwsza, w której zaczarowane krzesło trafia w ręce Kukiego
 • Magiczne Drzewo. Tajemnica Mostu – przez nieostrożny czar brat Kukiego, Filip, zakochuje się w dziewczynie z plakatu. Tylko przejście przez drewniany Most Zapomnienia może go od czaru uwolnić. 
 • Magiczne Drzewo. Olbrzym – Kuki musi się skonfrontować z postrachem całej szkoły – niejakim Blubkiem. Nie znając mocy czerwonego krzesła Blubek powołuje do życia strasznego potwora… 
 • Magiczne Drzewo. Pojedynek -Kuki i jego paczka wyjeżdża w czasie wakacje na obóz szachowy. Okazuje się, że pewne drewniane szachy mają niezwykłą moc…
 • Magiczne Drzewo. Gra – wyczarowany w poprzedniej części Ikuk, zły klon Kukiego, znajduje drewnianą kostkę do gry. I zaprasza naszych bohaterów do rozgrywki na śmierć i życie…
 • Magiczne Drzewo. Cień smoka – Kuki i Blubek wpadają w tarapaty. Może ich z nich wyciągnąć jedynie drewniana figurka z magicznego drzewa. Jednak figurka ożywa, a jej czar przywołuje z morskiej głębiny groźnego smoka…
 • Magiczne Drzewo. Świat Ogromnych
 • Magiczne Drzewo. Inwazja
 • Magiczne Drzewo. Berło
 • Magiczne Drzewo. Czas robotów
 • Magiczne Drzewo. Pióra T-Rexa

Drodzy Czytelnicy, seria Magiczne Drzewo jest dla dzieci, więc nam, dorosłym zarówno narracja jak budowanie akcji mogą się wydawać dość naiwne. Jeśli chcecie towarzyszyć waszym pociechom w czytaniu, pamiętajcie o tym, i pozwólcie sobie na odbiór oczami dziecka.

Oprócz szalonych przygód, jakie przeżyją Kuki i jego przyjaciele w “Magicznym Drzewie” znajdziecie i Wy i młodsi Czytelnicy, kilka życiowych prawd. Przede wszystkim, o przyjaźni, lojalności i poświęceniu. Poza tym, i młodzi i starzy nauczą się z przygód Kukiego, jak bardzo ostrożnym trzeba być w wypowiadaniu życzeń, i że  przez nieprzestrzeganie pewnych zasad można wpaść w niemałe kłopoty.

Muszę przyznać, że Andrzej Maleszka – autor serii – ma niesamowitą wyobraźnię. Światy i postaci wykreowane w “Magicznym drzewie” są bardzo pomysłowe!  Andrzej Maleszka to również twórcą scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Między innymi, serialu “Magiczne drzewo” oraz pełnometrażowego filmu o tym samym tytule: 

http://www.youtube.com/watch?v=8YMjBThSkos

A jeśli ktoś z Was, Drodzy Czytelnicy, ma już serię “Magiczne drzewo” za sobą, może zabrać się za kolejną serię, zatytułowaną “Bohaterowie magicznego drzewa“, której pierwsza część to “Porwanie“.

Drodzy Czytelnicy, na magię i czary nigdy nie jest się zbyt dorosłym… Zachęcamy – i ja i mój syn – do lektury “Magicznego drzewa”!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *