Mola Książkowa we Wrocławiu czyli… Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Drodzy Czytelnicy, jeśli mieszkacie we Wrocławiu lub właśnie jesteście w okolicy, to macie jeszcze do jutra czas, aby odwiedzić Wrocławskie Targi Dobrych Książek, które odbywają się w dniach 05 – 08 grudnia we wrocławskiej Hali Stulecia. Już od ponad dwudziestu pięciu lat pod koniec roku do Wrocławia zjeżdżają się przedstawiciele wydawnictw, księgarń i antykwariatów. W tym roku jest ich ponad setka – czekają na Was w Hali Stulecia, aby przedstawić Wam swoją ofertę i, oczywiście, wydawnicze nowości. 

Dokładny program Targów, oraz wszystkie praktyczne informacje znajdziecie tu.  Ja wybrałam się do Wrocławia wczoraj, i muszę przyznać, że miasto to powitało mnie piękną, słoneczną aurą:

Pobuszowałam po stoiskach i dochodzę do wniosku, że zbyt dobrze się do tego przygotowałąm, gdyż,  żadne wydawnictwo niczym mnie nie zaskoczyło. A ponieważ wszystkie nowinki już znałam i niektóre już zamówiłam on-line, to zaszalałam na stoisku z książkami używanymi, gdzie udało mi się dostać np klasyczne dwutomowe wydanie “Dekameronu” Giovanniego Boccacia lub “12 krzeseł” Ilfa i Pietrowa w przekładzie Jana Brzechwy!

Jednak zgadnijcie, Drodzy Czytelnicy, o co najczęściej pytali odwiedzający? Kto, choć był nieobecny ciałem, to jego obecność wprost unosiła się w Hali Stuecia? Olga Tokarczuk

Co chwilę słyszałam pytanie: “gdzie znajdę książki Olgi Tokarczuk”? Jedna pani bardzo mnie zaskoczyła, pytając czy nie wiem gdzie można kupić “książki Mroza i Tokarczuk?” hmmm, właśnie w tej kolejności… cóż, koniec końców, najważniejsze, że czyta… 

Oczywiście, jednym z wystawców Targów Dobrych Książkek było Wydawnictwo Literackie, które powieści pani Olgi wydaje, więc czytelnicy złaknieni jej prozy mogli również zaszaleć… Zresztą, nietrudno było znaleźć ich stoisko:

Mam nadzieję, że – jak zapewne ta pani od “Mroza i Tokarczuk” – niektórzy właśnie we Wrocławiu utwory Olgi Tokarczuk odkryją i zapytają sami siebie “jak ja mogłem do tej pory żyć bez jej literackiego świata?”. 

A odnośnie naszej Noblistki, to w Sztokholmie trwa właśnie tzw. tydzień noblowski. Dziś Olga Tokarczuk i Peter Handke wygłoszą swoje odczyty noblowskie, a we wtorek, 10 grudnia, zostaną im wręczone statuetki Nagrody Nobla… 

Drodzy Czytelnicy, ja z Wrocławia wyjechałam z siatą wypchaną książkami, uboższa o trochę gotówki, ale bogatsza w dobrą energię. 

I z tą energią lecę śledzić odczyt noblowski Olgi Tokarczuk, zatytułowany “Czuły narrator”, który lada chwila pisarka wygłosi w Sztokholmie…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *