Lot nad kukułczym gniazdem – Ken Kesey

Na kanwie książki Kena Kesey’a powstał kultowy film w reżyserii Milosza Formana, który otrzymał mnóstwo nagród, w tym m.in. Oskara dla Jacka Nicholsona za rolę główną. 

Mimo, iż cenię dobre filmy, zawsze byłam zdania, że żadna ekranizacja nie może dorównać książce na podstawie której powstała. W przypadku „Lotu nad kukułczym gniazdem” jest jednak inaczej. Nie jestem w stanie ani stwierdzić, ani wybrać co wolę: książkę czy jej ekranową adaptację. Wiem jednak, że ekranizacja posiada to, czego książce brak: elementu zaskoczenia. Film dość wiernie opowiada przedstawioną w książce historię, z tą jednak różnicą, że Kesey w roli narratora postawił Wodza Bromdena. 

Milosz Forman rolę jego ograniczył, pozostawiając ją jednak kluczową i do pewnego momentu tajemniczą. Oczywiście w książce znajdziemy elementy, których w filmie, z założenia, nie ma. Poznamy myśli Wodza w filmie nam niedostępne. Zachęcam najpierw do oglądnięcia filmu, następnie do lektury. 

A o czym opowiada ta historia? O facecie, który postanawia udawać wariata aby wykpić się od odsiadki w więzieniu, a przy okazji zderza się z czymś od czego już nie ma ucieczki – z ludzką bezdusznością. 

I o tym, jakże prościej jest od życia uciec, niż się z nim zmagać…

Zapraszam do lektury i do oglądania:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *