Nieznośnia lekkość bytu – Milan Kundera

Nieznośna lekkość bytu” najbardziej znana powieść Milana Kundery, czeskiego pisarza, który po emigracji do Francji, całkowicie przestał pisać w swoim ojczystym języku, i od roku 1990 swoje dzieła tworzy wyłącznie po francusku.


Niemniej jednak najważniejsze powieści Milana Kundery napisane zostały po czesku. “Nieznośna lekkość bytu” jedną z jego najbardziej rozpoznawalnych, co prawdopodobnie wiąże się z dość udaną ekranizacją książki w reżyserii Philipa Kaufmana z Juliette Binoche w roli głównej. 

Głównymi bohaterami powieści jest młode małżeństwo, Tomasz i Teresa. Spotykają się zupełnym przypadkiem w niewielkim czeskim miasteczku, nie pasują do siebie, a jednak….Do ponownego spotkania dochodzi w Pradze. Praga nie jest, w czasie gdy rozgrywa się akcja opowieści, miastem spokojnym. Trwa Praska Wiosna.

Kundera bardzo sprawnie ukazuje nam Pragę tamtych czasów, kreśli jej polityczny portret. A gdzie miejsce na “lekkość bytu”? I dlaczego jest ona “nieznośna”?

“Nieznośna lekkość bytu” nie jest jednak jedynie historią miłosną z historią w tle. Kundera pod pretekstem snucia opowieści o życiu bohaterów, próbuje pokazać nam swoje przemyślenia o świecie, życiu i sztuce trudnych wyborów. Tytułowa nieznośna lekkość to przeczucie, że cokolwiek by się nie zdarzyło, świat będzie dalej trwał. To też dualizm wszystkiego, co nas otacza, na który nie mamy nie mamy wpływu. Ciału możemy przeciwstawić duszę. Słowom – myśl. Mowie – milczenie.
Tam gdzie jest radość, musi być i smutek. Miłości duchowej towarzyszy miłość fizyczna.  A co towarzyszy samotności? Czy jest antidotum na pragnienie wolności? Na te właśnie pytanie Milan Kundera próbuje odpowiedzieć w swojej książce.
Czy mu się udało, sprawdźcie sami! 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *