Kroniki Wampirów – Anne Rice

Wampiry istnieją! 

Ich historia rozpoczęła się w czasach starożytnego Egiptu, i tak od wieków trwają pośród nas, śmiertelników. Jednak nie mamy się czego obawiać. Wampir to nie jest bestia, z ociekającymi krwią kłami, jak to sobie zwykle wyobrażamy. 
Otóż, jest to istota cywilizowana, otwarta na sztukę, ceniąca dobrą literaturę. A że żywi się krwią (złoczyńców tylko i wyłącznie!) i prowadzi nocny tryb życia, w niczym mu nie przeszkadza, aby, tak jak my – zwykli śmiertelnicy- odczuwać emocje.
„Kroniki Wampirów” to cykl dziesięciu książek. Wszystkie dziesięć tomów łączy bardzo wyrazista postać – Wampir Lestat de Lioncourt – ekscentryczny, pewny siebie, igrający z ogniem i lubiący ryzyko Wampir,  który przeżywa wiele niesamowitych przygód i często wpada w tarapaty.
Również miejsce łączy wszystkie dziesięć części cyklu – Nowy Orlean w stanie Luizjana, rodzinne miasto autorki. Na kartach „Kronik” odkrywamy to magiczne miejsce. Nie brakuje w „Kronikach” także znakomitych opisów innych miast, takich jak starożytny Rzym, Konstantynopol, Wenecja.
Każdy tom jest historią opowiedzianą z perspektywy innego bohatera, co sprawia, że wszystkie części cyklu znakomicie się uzupełniają.
Moja przygoda z cyklem rozpoczęła się dawno temu od drugiego tomu – „Wampir Lestat” i przez kilka kolejnych lat, lektura innych książek z cyklu była jak układanie puzzli. 
A oto kolejne części tej układanki:
  1. Wywiad z wampirem – pierwszy tom, w którym poznajemy Wampira Louisa de Pointe du Lac – stworzonego przez Lestata, w trakcie wywiadu udzielanego młodemu dziennikarzowi. Poznajemy jak wyglądało wspólne życie Lestata i Louisa, oraz ich towarzyszki Claudii –dziecka przemienionego w wampira.
  1. Wampir Lestat – napisana z dużą dozą emocji historia postaci będącej wspólnym mianownikiem wszystkich tomów – Lestata de Lioncourt, urodzonego we Francji w XVIII wieku, gdzie z rodzinnej Owernii ucieka do Paryża, aby zostać aktorem. Tam pada ofiarą starego wampira Magnusa, który postanawia zakończyć swe życie w płomieniach, ale chce zostawić po sobie godnego następcę. Dlaczego wybrał Lestata?  Ponieważ chciał, aby jego potomek był postacią nietuzinkową – a taki jest właśnie Lestat. Na kartach książki wplącze się w wiele historii, aby w końcu, pod koniec XX wieku, obudzić tę, która spała od 6 000 lat…
  1. Królowa potępionych – Tytułowa Królowa potępionych to Akasha, Matka wszystkich wampirów. Jej krew płynie w żyłach każdego istniejącego wampira. Wiele wieków temu popadła w odrętwienie, u boku swojego oblubieńca – króla Enkila. Z tego stanu wyprowadza ją muzyka rockowa stworzona przez… Lestata. Ale to przebudzenie może być tragiczne w skutkach…
  1. Opowieść o złodzieju ciał – Wampir Lestat żyje już ponad 200 lat i nieśmiertelność powoli zaczyna go nudzić. Chce choć na chwilę stać się na powrót normalnym, śmiertelnym człowiekiem. Aby to osiągnąć, robi coś bardzo ryzykownego, i jak by się można było spodziewać, wpada w tarapaty. Z pomocą przychodzi mu David Talbot – jego śmiertelny przyjaciel, którego postać poznajemy już w poprzednim tomie. Za udzieloną pomoc Lestat da Davidowi coś zamian.
  1. Memnoch Diabeł – Lestat, wielbiciel ryzykownych przygód, znów podejmuje karkołomne wyzwanie: postać Memnocha, który twierdzi, że jest samym diabłem, chce go oprowadzić po niebie i piekle…a potem każe mu wybrać pomiędzy sobą a bogiem. Co Lestat tam zobaczy? Czy zdoła stamtąd wrócić? Czy okaże się, że nie taki diabeł straszny…? Świetny, bardzo szczegółowy opis piekła i nieba.
  1. Wampir Armand – Armanda poznajemy już w „Wywiadzie z Wampirem”. Jest nieformalnym przywódcą „Teatru Wampirów”. Tajemnicza postać, stworzona przez Mariusa, w szósym tomie „Kronik Wampirów” opowiada swoje burzliwe dzieje, w tym również o spotkaniu z Lestatem i Louisem, dzieciństwie na Rusi Kijowskiej i wspólnym życiu z Mariusem.
  1. Merrick – tytułowa Merrick Mayfair to prawdziwa czarownica, wywodząca się z klanu Mayfairów, zajmującego się magią od dawna. Niegdyś była kochanką Davida Talbota, a teraz, na jego prośbę pomoże Louisowi przywołać ducha Claudii, wampirzego dziacka z „Wywiadu z Wampirem”. Jak skończy się ten spirytystyczny seans?
  1. Krew i złoto – ten tom poświęcony jest losom Mariusa de Romanicusa, potężnego wampira, który został stworzony jeszcze w epoce starożytnego Rzymu. Wędrujemy z Mariusem przez wieki śledząc historię jego utraconej miłości do Pandory, oraz zmagania z ogromnym brzemieniem – obowiązkiem ukrywania poprzez wszystkie wieki pogrążonych w letargu Boskich Rodziców – Akashy i Enkila.
  1. Posiadłość Blackwood – Tarquin Blackwood, zanim stał się wampirem, miał do czynienia na codzień z nadprzyrodzonym światem. Jako młody, zagubiony wampir, postanawia podzielić się ze swoją historią z Lestatem, którego uważa za mentora. Wciągająca opowieść o dworze w Blackwood, w której znów odnajdziemy wątki dotyczące rodu Mayfairów oraz innych, wcześniej poznanych wampirzych postaci.
  1. Krwawy kantyk – ostatnia część „Kronik” jest kontynuacją wydarzeń związanych z obecnością Lestata na dworze w Blackwood, który w towarzystwie Tarquinna i stworzonej przez siebie wampirzycy Mony, odkrywa mroczny sekret rodziny Mayfairów, i ofiarowuje im swoją pomoc. Dlaczego to robi? Może dlatego, że, jak twierdzi w swojej pysze – chce zostać świętym? Albo z miłości… Bowiem Lestat – zimny, drwiący ze wszystkich świętości drań – zakochuje się … w śmiertelniczce z rofu Mayfairów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *