Krzysztof Kamil Baczyński

Wczoraj minęła 95 rocznica  urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – najbardziej rozpoznawalnego twórcy pokolenia “Kolumbów”.
 
Krzysztof Kamil Baczyński (1921-1944) jest poetą kojarzonym przede wszystkim z II Wojną Światową i Powstaniem Warszawskiem. Zresztą, bardzo słusznie – Baczyński należał bowiem do pokolenia Kolumbów – pokolenia, które urodziło się po I wojnie światowej, już w wolnej Polsce, 
i któremu szczęśliwe dzieciństwo i wczesną młodość brutalnie przerwała, w 1939 roku, kolejna wojenna zawierucha. Mieli wówczas około 20 lat. Musieli nagle przestać być beztroską młodzieżą, i stać się żołnierzami. Krzysztof Kamil Baczyński także – służył w Armii Krajowej, był również harcmistrzem “Szarych Szeregów”. 
Co ciekawe, Krzysztof Kamil Baczyński zamierzał zostać ilustratorem, a w szkole z języka polskiego orłem nie był. Wybuch wojny przerwał jego plany… jednak z talentem poetyckim niewątpliwie się urodził, i nawet II Wojna Światowa tego zmienić nie mogła.
 
Epoka w jakiej żył Baczyński  znalazła oddźwięk w jego twórczości –  pisał wiersze  nastrojowe, oniryczne, pełne apokaliptycznych wizji. Często pisał o śmierci, symbolicznie opisując koszmar wojny. 
Jednak, jak na prawdziwego poetę przystało – poruszał też w swojej poezji tematy uniwersalne – pisząc o człowieku, jego kondycji, a także o miłości. Cykl wierszy “Do Basi” jego autorstwa uznawany jest po dziś dzień za jeden z najlepszych erotyków polskiej literatury. Poeta napisał je dla swojej żony – Barbary Drapczyńskiej
 
Krzysztof Kamil Baczyński poległ trafiony pociskiem snajperskim w czwartym dniu Powstania Warszawskiego. 
 
Jego biografia, dziś często bardzo upraszczana (i sprowadzana w opracowaniach szkolnych do przeżyć wojennych poety) była dość skomplikowana. Tak jak czasy, w których żył. Pokolenie Kolumbów, służba w AK, żydowskie pochodzenie oraz lewicowe, żeby nie powiedzieć “komunistyczne” poglądy…. Niezła mieszanka wybuchowa! 
Nie będę odkrywać ponownie koła, i oddam głos znawcom twórczości i życia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.  A jeśli ktoś ma, po prostu, ochotę na dobrą poezję, zapraszam tu
 
Wspomnę tylko, że na mojej półce leży tomik “Po stronie nadziei” – wiersze wybrane Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wydany z 1997 roku przez “Świat Książki”. 

 

Oprócz wierszy – bardzo ciekawie opracowane słowo wstępne i posłowie. Polecam.
 
Na koniec, cytat ze słowa wstępnego autorstwa Zygmunta Kubiaka, który, wydaje się, najlepiej oddaje charakter twórczości Baczyńskiego: 
 
“Pomimo tragicznego przerwania twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego jest, jak każde prawdziwe dzieło sztuki, świadectwem życia, a nie śmierci”
 

A to świadectwo życia znajdziecie choćby w tej piosence. Lub wielu innych

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *