Wakacje Mikołajka – Jean Jacques Sempé i René Goscinny czyli Mola Książkowa znów czyta dzieciom

Zapewne słyszeliście, Drodzy Czytelnicy, o ogólnopolskiej akcji “Cała Polska czyta dzieciom“. 
 
Tę, zakrojoną na szeroką skalę, kampanię promującą idęę czytania od najmłodszych lat prowadzi Fundacja “ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom“. Na jej stronie internetowej znajdziecie wszystkie informacje akcji dotyczące, wszelkie aktualności oraz pomysły, jak sami moglibyście, Drodzy Czytelnicy, wziąć w niej udział. 
 
O tym, że małym dzieciom należy czytać, a starsze zachęcać do samodzielnego czytania pisałam już tyle razy, że więcej nie będę Was, Drodzy Czytelnicy, zanudzać. 
 
Zamiast tego opowiem, jak mi się udało dołożyć swoją cegiełkę do akcji “Cała Polska czyta dzieciom”. 
 
Otóż, nic spektakularnego, wystarczą: gromadka dzieci, chętny do współpracy nauczyciel, chwilka czasu raz na jakieś dwa tygodnie, odrobina chęci i … ciekawa książka! 
 
Taki zestaw stworzyliśmy razem z klasą IIIA ze Szkoły Podstawowej nr 14 im. Adama Mickiewicza w Zielonej Górze i ich wychowawczynią – Panią Anią. Zresztą, nie jest to nasz pierwszy sezon wspólnego czytania: zeszłego lata mieliście już okazję zobaczyć owoce naszych spotkań
 
Spotykaliśmy się co piątek z Mikołajkiem – małym francuskim chłopcem, wykreowanym kiedyś, hen hen w latach 50-tych, przez panów: Sempé i Gościnnego. Mikołajek, jak i moi słuchacze, chodzi do szkoły podstawowej i mimo, że nie wie co to smartfon, i nie ma w domu telewizora, to okazuje się, że nasze współczesne dzieciaki świetnie się z nim rozumieją.
 
Od września 2017 kontynuujemy naszą przygodę, a na przekór porom roku i aurze za oknem, wybraliśmy tom pt. “Wakacje Mikołajka”. 
 
 
 
Tym razem Mikołajek pożegna na 2 miesiące szkolną ławkę, aby najpierw wybrać się z rodzicami nam morze, do pensjonatu “Rybitwa”, a następnie, pierwszy raz w życiu pojedzie na kolonie…  
I choć bardziej ten pierwszy samodzielny wyjazd będą przeżywać jego rodzice, a już na miejscu pierwszy “wymięknie” wychowawca, to Mikołajek wróci z wakacji wypoczęty i bardzo zadowolony. 
 
Filmowa wersja “Wakacji Mikołajka” w roku 2014 powstała i stała się hitem familijnego kina. Nie będę tutaj powtarzać tego, co z reguły Mole Książkowe mówią na temat wszelkich ekranizacji – “eee tam, książka była lepsza” – książka po prostu była inna! Zawierała więcej  wątków i więcej przygód Mikołajka i innych chłopców, a reżyserzy filmu, z powodów technicznych, musieli skupić się tylko na niektórych…

 
Więc jeśli ktoś ma ochotę, to polecam rodzinny seans, lub też wspólne czytanie, bo jak już kiedyś wspominałam, przy przygodach Mikołajka świetnie bawią się nie tylko dzieci!
 
A tymczasem ja zapraszam do obejrzenia prac plastycznych, jakie na kanwie czytanych wspólnie letnich perypetii Mikołajka i jego wakacyjnych kumpli, stworzyli uczniowie klasy IIIA:
 
 
 
 
 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *