Opowieści o pilocie Pirxie – Stanisław Lem

“Opowieści o pilocie Pirxie” to zbiór dziesięciu opowiadań o perypetiach pilota o imieniu Pirx, żyjącego w futurystycznym świecie, w którym międzyplanetarne rejsy są na porządku dziennym. W pierwszym opowiadaniu poznajemy Pirxa jako nieopierzonego kadeta, kończącego właśnie szkołę dla pilotów międzyplanetarnych, a rozstajemy się  z bohaterem, który jest doświadczonym komandorem i dowódcą statków kosmicznych. 

 


Pirx budzi sympatię, ale jeśli spojrzymy na jego postać obiektywnie, to stwierdzimy, że jak na uczestnika kosmicznych przygód jest całkowicie zwyczajny: jest po prostu specjalistą w swoim fachu. A jednak, jego przygody zapierają czasem dech w piersiach. Może i Pirx jest zwyczajnym facetem, ale problemy jakie mu przyjdzie rozwiązywać są całkiem niezwyczajne.

Czy Lem pisząc ten zbiór opowiadań chciał nam po prostu opowiedzieć kilka historyjek? Myślę, że stworzył tę ciekawą literacko postać w pewnym celu…

Otóż, Lem – niekwestionowany wizjoner – chciał nam w przygodach Pirxa ukazać naturę człowieka. Chciał abyśmy zobaczyli czym się różni człowiek od maszyny,  jakie są jego mocne strony, a gdzie jest achillesowa pięta ludzkości. Wnikliwy czytelnik zauważy, że każde opowiadane niesie za sobą refleksję na temat konfrontacji człowiek – maszyna. 
Człowiek to istota o ograniczonych zmysłach  – i Lem na kartach swych opowiadań tego nie kryje. Zatem wydawałoby się, że można zastąpić nas maszynami w wielu dziedzinach życia. Ale tak przecież nie jest… I właśnie Lem pokazuje nam dlaczego…

A oto spis opowiadań z “Opowieści o pilocie Pirxie”:
1. Test
2. Patrol
3. Albatros
4. Terminus
5. Odruch warunkowy
6. Polowanie
7. Wypadek
8. Opowiadanie Pirxa
9. Rozprawa
10. Ananke

Jeśli macie ochotę zobaczyć, jak w starciu z maszyną radzi sobie inteligentna istota o ograniczonych zmysłach, to zapraszam do lektury.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *