Szpital przemienienia – Stanisław Lem
“Szpital przemienienia” to pisarski debiut Stanisława Lema. Utwór zupełnie inny niż jego pozostałe powieści. Jednak, tak jak zawsze u Lema, fabuła jest jedynie pretekstem do filozoficznych rozważań. Czas II Wojny Światowej. Świeżo upieczony lekarz, dość przypadkowo, znajduje zatrudnienie w szpitalu psychiatrycznym. W tym specyficznym miejscu dowie się wielu prawd, m.in. że choroba duszy może zniszczyć, tak jak choroba ciała; że człowiek w obliczu zagrożenia może stracić swoje ludzkie oblicze, tudzież dlaczego czasem najłatwiejszym rozwiązaniem jest ucieczka niż konfrontacja z życiem…
Stanisław Lem wydał po raz pierwszy „Szpital przemienienia” dopiero 7 lat po jej napisaniu. Oczywiście ze względu na cenzurę. W dodatku, powieść została wydana jako część trylogii „Czas nieutracony”. Sam autor, będąc świadomym, że „Szpital przemienienia” różni się stylem od pozostałych części trylogii, po latach, kiedy to już było możliwe, pozwolił na wznowienie tylko pierwszej części jako samodzielnej powieści.
“Szpital przemienienia” to mocna lektura. I jak to bywa z literaturą najwyższej jakości, raz przeczytana, na zawsze zostanie gdzieś z tyłu głowy…