Cztery róże dla Lucienne – Roland Topor

“Cztery róże dla Lucienne” to tytuł zbioru ponad czterdziestu opowiadań autorstwa Rolanda Topora. Jednak, Drodzy Czytelnicy, gdy spróbujcie wpisać w wyszukiwarkę tytuł „Cztery róże dla Lucienne” , na pierwszym miejscu ukaże Wam się… strona internetowa najbardziej klimatycznej knajpy w Zielonej Górze!

Niestety już nieistniejąca knajpa mojej młodości, do której zawsze wracałam i długo nie wyobrażałam sobie klubowego pejzażu Zielonej Góry bez niej.

 
Wracając do zbioru opowiadań, również jest niezwykły, jak zielonogórski klub.
To zbiór opowiadań bardzo różnorodnych, niektórych długich na kilka stronic, innych na… całe jedno zdanie. Wybuchowa mieszanka czarnego humoru i groteski. Chociaż błyskotliwe, surrealistyczne poczucie humoru Topora może wydawać się Wam makabryczne, a momentami szokować. I tak polecam!
 
Roland Topor to nietuzinkowa postać. Był pisarzem francuskim,  urodził się z Paryżu, natomiast jego rodzice byli polskiego pochodzenia. Topor to również autor sztuk teatralnych oraz rysunków i plakatów. Współtwórca scenografii do filmu „Cananova” Felliniego.

Jedno z jego opowiadań „Chimeryczny lokator” (nie wchodzi w skład zbioru „Cztery róże dla Lucienne”) posłużyło Romanowi Polańskiemu jako podstawa do filmu „Lokator”. W filmie tym Topor zresztą zagrał epizodyczną rolę.
Wystąpił także w kultowym filmie Herzoga „Nosferatu Wampir”.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *