Przygoda fryzjera damskiego – Eduardo Mendoza

„Przygoda fryzjera damskiego” to kryminał. Niezwyczajny. Albowiem Mendozie udało się napisać przezabawny pastisz kryminału. Mamy tu zatem intrygę, w którą został wbrew swojej woli wplątany główny bohater, mamy morderstwo i tajemnicę. Wszystko w krzywym zwierciadle. 

Nasz główny bohater to damski fryzjer, który połowę swojego życia spędził w szpitalu psychiatrycznym. Jego poziom intelektualny pozostawia wiele do życzenia, ale to jemu Mendoza daje głos narratora, ukazując w ten sposób wiele absurdów.
Świetnie napisane dialogi, jeszcze lepsze monologi damskiego fryzjera – lektura dla tych, którzy chcą się rozweselić i odstresować.
„Przygoda fryzjera damskiego” nie jest jedyną książką Mendozy, w której występuje nasz główny bohater – imbecyl – detektyw mimo woli. 
Pierwszą powieść pt „Sekret hiszpańskiej pensjonarki” Mendoza opublikował w 1979 roku. Tutaj nasz damski fryzjer rozwiąże zagadkę zniknięcia 14-letniej uczennicy z pilnie strzeżonej, przyklasztornej szkoły. 
Następną częścią perypetii pensjonariusza wariatkowa, który ma wyjątkową zdolność do wplątywania się w przedziwne historie, był „Oliwkowy Labirynt”, wydany w 1982 roku. 
Tym razem, detektyw – amator wpadnie w ręce służb specjalnych, które będą go chciały wykorzystać do przeprowadzenia swoich tajnych operacji.
Wszystkie powieści o przygodach detektywa – wiariata znane są też jako „ Trylogia w czterech częciach”. Czwartą, ostatnią częścią jest „Awantura o pieniądze albo życie”.
Wszystkie charakteryzują się lekkim, aczkolwiek prześmiewczym tonem, ironią i ukazywaniem przez autora wszelkich absurdów życia. 
Poza tym, Eduardo Mendoza, wraz ze swoim detektywem – fryzjerem, zabierze nas po spacer po Barcelonie, bowiem z tym niezwykłym miastem autor jest kojarzony i związany.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *