Śnieg – Orhan Pamuk

“Śnieg” to wielowymiarowa i wielowątkowa powieść, osadzona przez Pamuka w niewielkim,  anatolisjskim miasteczku Kars. 

Kars zostaje na trzy dni odcięty od reszty świata z powodu bardzo intensywnych opadów śniegu. W tym czasie dojdzie w miasteczku do wielu wydarzeń i splotów ludzkich losów. Będą morderstwa, porwania, gorące romanse i wielkie tajemnice. Dojdzie również do rewolucji, i to niebanalnej, bo przeprowadzonej w formie teatralnego spektaklu. 
We wszystkie te wydarzenia wplątany zostanie główny bohater, poeta Ka. Do Karsu Ka przyjedzie, przynajmniej oficjalnie, jako reporter, chcący napisać artykuł o serii samobójstw młodych muzułmańskich dziewcząt. Nie wszystkim ten zamiar Ka się spodoba, bowiem Ka na co dzień mieszka w Niemczech, a do Turcji, z której pochodzi, przyjechał na pogrzeb matki. Jednakże dla Ka reportaż to tylko pretekst. Prawdziwym powodem, dla jakiego Ka zjawił się w Karsie jest piękna koleżanka ze szkolnych lat, Ipek. Ka marzy o tym, aby przy boku Ipek znaleźć swoje szczęście. 
Nie będzie mu to dane.
Akcja powieści rozgrywa się w ciągu zaledwie trzech dni. Dzieje się w niej tak wiele, że czytelnik może odnieść wrażenie, że pobyt Ka w Karsie trwał trzy, ale tygodnie.

Głównym wątkiem powieści nie są jednak przygody poety w Karsie, a cały konflikt, jaki się tam toczy pomiędzy zwolennikami Turcji jako państwa laickiego, a islamskimi tradycjonalistami. To zderzenie światopoglądów jest nieuniknione i niestety, wydaje się być nie do rozwiązania.

Pamuk pokazuje nam mechanizmy tego konfliktu, opis pokrytego śniegiem Karsu staje alegorią całej Turcji – państwa, które ciągle zmaga się ze zderzeniem pomiędzy proeuropejskim państwem, a religijną tradycją samych Turków. Trzecią stroną konfliktu są zaś Kurdowie. A tam gdzie ścierają się różne kultury, tam trudno znaleźć złoty środek, i tam, niestety często dochodzi do przelewu krwi.
Gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla ludzi, którzy pragną, tak jak Ka, po prostu żyć szczęśliwie?

W “Śniegu” znajdziemy wątki autobiograficzne samego autora. Orhan Pamuk, najbardziej rozpoznawalny turecki pisarz, podejmujący w swoich powieściach dialogu Zachodu ze Wschodem,był również, tak jak jego bohater Ka, obiektem ataków tureckich ugrupowań ekstermistycznych. Zwłaszcza po tym, jak publicznie potępił tzw. “rzeź Ormian”. 
W powodu negatywnego nastawienia Pamuka do muzułmańskich fundamentalistów, jego dzieła 
w Turcji nie były przyjmowane z zachwytem. 
Reszta świata, natomiast, doceniła kunszt pisarki Pamuka, przyznając mu Nagrodę Nobla w roku 2006 i tłumacząc jego powieści na ponad 40 języków. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *