Rodzina Borgiów – Mario PuzoMario Puzo jest szeroko znany jako autor jego najsłynniejszej powieści czyli „Ojca chrzestnego”. 
„Rodzina Borgiów”, natomiast, została wydana już po śmierci pisarza.

Rzecz dzieje się w renesansowej Italii, na przełomie XV i XVI wieku. Na stanowisko papieża zostaje wybrany kardynał Rodrigo Borgia i przyjmuje imię Aleksandra IV. Aleksandrer IV nie jest papieżem jakim go sobie możecie wyobrazić – utrzymuje kochanki i nałożnice, Rzymem rządzi niepodzielnie stosując metody, których nie powstydziłby się niejeden mafijny boss. 
W dodatku, posiada nieślubne dzieci – 3 synów: Juana, Jofre, Cezara oraz córkę Lukrecję –  
i nawet nie próbuje tego faktu ukryć. 

Dzieci są oczkiem w głowie władcy Rzymu, choć tę miłość ojciec często wyraża dla nas, współczesnych czytelników, w sposób niepojęty – na przykład: wpychając Lukrecję i jej brata Cezara w kazirodczy związek.

Realia epoki są bardzo dobrze w powieści nakreślone, nie brakuje oczywiście charakterystycznych dla niej intryg, zdrad, morderstw, ale i wielkich namiętności.

I chociaż jest to fikcja literacka, to w dużej mierze Puzo skorzystał ze swojej historycznej wiedzy, i wiele historycznych ciekawostek w tej książce się znalazło.

A co do głównych bohaterów, czyli rodziny Borgiów, to często się o nich mówi, że byli pierwszą włoską mafią. 

Faktycznie, mafijne były ich metody działania, mafijne też ich losy… Puzo opisał je tak, aby czytelnik przy lekturze ani na chwilę nie poczuł znudzenia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *